HACAMAT KUPALARI KONYA KONYA HACAMAT EBUSADULLAH KUPALARI HACCAMLAR BİRLİGİ KONYA DERNEGİ İSLAM HACAMAT SÜLÜK MERKEZİ KONYA HACAMAT SÜLÜK KURSU İSLAMİ HACAMAT KURSU KONYA İSLAMİ HACAMAT İSLAM İSLAMİ HACAMAT EBUSADULLAH İSLAMDA HACAMAT SÜLÜK İSLAMİ HACAMAT KONYA

HACAMATIN TARİHÇESİ

HACAMAT'IN TARİHÇESİ HACAMAT GÜNLERİ TARİHİ İNSANLIK TARİHLERİ HACAMAT ÇEŞİTLERİ..

1-Hacamat tedavisinin tarihi bilinen kayıtlarda  5000 yıldan fazla süredir dünya genelinde yaygın bir biçimde birçok kültürün halkların tedavisinde yaygın bir biçimde kullanılmıştır.

2- Hacamat yapılışı veTekniklerin belirlenmesi ni en erken eski Mısır’medeniyeti papirüsleri üzerinde çizimlerde tablolarda görülebilir.

3- Nil Nehri kıyısına kurulmuş olan Eski Mısır medeniyeti ilk olarak kupayı tedavi amacıyla düzenli ve devamlı olarak kullananlardır eski medeniyet şehirleri olmasından dolayı.

4- Milattan öncede 1550 yıllarında yayınlana yazılmış 19 yüzyılda keşfedilen hacamat hicame hijama ve en eski olarak bilinen tıp metinleri olan Eber yazıtlarında papüristlerinde de vücuttan kirli kanı ve yabancı metalli kanın uzaklaştırmak için kan akıtılarak yapılan hacamat tabloları tasvirleri de bulunmaktadır.

5- Bu kadim eski sanat Eski Mısırlılardan Yunanlılara ve Romalılara avrupaya taşındı.

  modern tıbbın babası ta bilinen Hipokrat ta  2 tür hacamat’tan bahseder ki kuru hacamat   ve  yaş kanlı hacamat olarak. 

6- Hacamat hakkında yazılı kanıtlar tarihçilerin yazıtlarında tablolarındada da görülebilir.

18. ve 19. yüzyıllarda hacamat tedavisinin kullanılması ABD devletlerinde batıda avrupada ve batı dünyasında da yaygın hale geldi.

7- Hatta öyleki gazete sahipleride hacamat ı tanıtmak içinhacamat uygulaması hakkında geniş makaleler bilgileri yayınladılar.
8- 1850 sonlarında birçok hastalığın tedavisinde hacamat tedavisi uygulamak üzere Avrupalı ve Amerikalı doktorlar ve cerrahlar hacamat için işe alınıyorlar.

18. ve 19.yüzyıllarda ingiliz halkı ilkbahar ve sonbahar mevsiminde klinikler hacamat olmak için gidiyorlardı.
9- İngiltere ve krallık birleşik devletlerinde her 4 kişiden biri Amerikada ise toplumun yüzde otuz altısı nden fazlası bu tip alternatif tedavileri tercih ediyorlar.
10- abd deki tıp fakültelerinin %65′ında Tamamlayıcı tıbbın bir tamamlayıcısı olarak hacamat eğitimi vermeye başlandı.

11- Ayrıca Birleşik krallıklıkta ve ingiltere’de birçok kurslar düzenleniyordu .

12- Hacamat modern tıbbın dünyada en saygın iki merkezi olan Harvard ta tıp fakültesi ve John Hopkinis Tıp merkezinde uygulamaktadırlar ve iran kemerşah üniversitesinde uygulanıyordu.
13- Ülkemizde ise hacamat hem geleneksel tıp olarak halk arasında yapılmaya devam edildi.

14- Hem müslüman! cemaatler sünnet olduğu için bu tedaviye sahip çıkarak yapmaya devam etti.

15- Bugün ise artık hacamat bizim vaz geçilmez tedavi metodu olarak ülkemizde birçok kişi tarafından yaptırılıyor.

16- Hacamatı bilenler sünnet olsun diye derdi olanlar da şifa bulmak amacı ile tanıyıp ilgi duyanların sayısı hızla artmaktadır.

17- Hacamat kursu sülük kursu manuel terapi kursu talepleri hızla halk nezdinde doktorlar tarafından da ragbet görmektedir.

18- hakk geldi batıl kayboldu islam geldi cehalet kayboldu hacamat ile şifa geldi dertler kayboldu.

İSLAMİ HACAMAT KONYA HACAMAT EBUSADULLAH İLE HACAMAT SÜNNETİ halkın umudu oldu.